Окружающий нас мир – Дар Божий

Проблема в области экологии так актуальна для нас сейчас, живущим в ХХI веке, и мы верим, что призыв к общецерковному дню особой молитвы о Божием творении призван воспитывать бережное отношение к природе, уважение к труду и родной земле.

В воскресенье в Казанском соборе г.Людиново, по окончании Божественной литургии, настоятель протоиерей Алексий Жиганов совершил чин молебного пения о сохранении творения Божия. Данный чин был принят на заседании Священного Синода 13 июля 2015 года, и надлежит его совершать ежегодно в первое воскресенье сентября.

За ектенией диакон Андрей Соколов произнес особые прошения:

«Сотворивый мир и вся яже в нем, Господи, прими покаяние наше и во время потребно посли земли дождь, и благорастворение воздухов, умири стихии, да грех наших ради не мучается и не страждет тварь, молим Ти ся, услыши и помилуй.

Делом гордых противящийся, Господи, дела рук наших исправи, да не обратятся на главы наша и не погубят ны беды и напасти, но призри на смирение наше и низпосли благодать и мир, молим Ти ся, услыши и милостивно помилуй.

Да не страждет лихоимств и беззаконий ради наших творение Твое, Господи, но да сохранится неврежденно от всех навет вражиих, молим Ти ся, услыши и милостивно помилуй.

Еще молимся о еже не помянути беззаконий и неправд людей Своих и отвратити от нас весь гнев Свой, праведно на ны движимый, и не погубити мир сей гладом, жаждею и иными бедами, но сохранити его, и нас пощадити, молим Ти ся, услыши и милостивно помилуй».

После ектении настоятель вознес молитвы о благостоянии мира и сохранении творения Божия:

«Господи Боже Вседержителю, Содетелю и Творче всяческих, покрываяй водами превыспренняя Своя, всю землю, древесы многовидными и животными различными наполнивый, и животворяяй ю, да вся тварь благодарит Тя, изряднохудожника. Ты еси, иже и человека сотворивый по образу и подобию Твоему, и в мире сем поставивый, во еже возделывати и хранити его.

Не отврати лица Твоего и ныне, Господи Человеколюбче, зря мир Твой расхищаем от беззаконий и страстей наших. Яко сетует земля, древеса и былие исчезают, зверие и скоти, и птицы небесныя погибают за нечестие сынов человеческих.

Молим Тя, Всемилосердый Боже, помилуй ны, исполни сердца наша светом Твоего богоразумия и прими покаяние наше, да возделываем мир Твой во благо душам и телесем нашим и во славу Пресвятаго имени Твоего. Тебе бо подобает всякая слава, честь и поклонение, Отцу и Сыну, и Святому Духу, ныне и присно и во веки веков».